78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


a.turčáni (94.229.32.130) --- 16. 5. 2010
Re: Nedělní zamyšlení

Matky se asi určitě líhnou ve včelstvech,jenže ne v tuto dobu na tichou výměnu,
------------------------------------------------------------
Pán kolega, presne s Vami súhlasím, hovoriť a tichej výmene matky vo včelstve v časti jeho rozmnožovania, rojenia, je nezmysel. Tichá výmena matky vo včelstvách je presne cieleným záchrany včelstva, záchranou samotného včelstva v čase, keď jeho budúcnosť je ohrozená samotnou nekvalitnou, starou či poškodenou matkou. Rozhodne neprebieha v čase rozmnožovania (jar), ale v čase na prípravu prežitia zimy a budúceho života.
Uvediem len jeden príklad pre moje tvrdenie: roj ako taký nevylieta len s mladou matkou, ale často s matkou, ktorá má svoj životný zenit za sebou, čo potom pomôže takémuto roju, ak je v ňom matka neschopná povzniesť včelstvo do takej sily, aby úspešne prežilo zimu. Preto nasleduje tento pre život v prírode, nezvyklý náhradný variant záchrany včelstva tichou výmeny matky.

Schéma: roj so starou resp. poškodenou M, vybuduje dielo, aj s trúdimi bunkami(TB), M ich ich zakladie zároveň aj s včelími bunkami, TP sa po 24 hod. liahne, o 10 dní sú prvé trúdy rujné. Práve v čase pred ich liahnutím včely pripravia niekoľko materských misiek a M položí jedno vajíčko, potom ešte postupne 2 a 3 vaj., v čase liahnutia prvej M, a po jej 5 dňoch života robí prvý orientačný prelet, a na 8 deň už môže byť oplodnená.

Samozrejme, že ku spáreniu novej matky nemusí byť s vlastným trúdom, ale včelstvo nemôže riskovať chov a v okolí by neboli cudzie trúdy, preto tá poistka.To sú mooje vlastné pozorovania a skúsenosti,nepopieram, že to môže byť aj inak, ale tento scenár u mojich včelstiev platí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44357


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Vojtěch (89.203.176.19) --- 16. 5. 2010
Re: Nedělní zamyšlení

Matky se asi určitě líhnou ve včelstvech,jenže ne v tuto dobu na tichou výměnu,

http://leteckaposta.cz/158950422
Ve včelstvu na obr. jsem matku pří vytáčení nenašel, ale jen opuštěný matečník uprostřed rámku, ostatní vykousané. To by byla velká náhoda matku uvidět v takovém množství včel. Asi tam mají dvě. Z jednoho takového úlu jsem udělal dva a dal do obou nalarvované misky. Nenarazily ani jeden matečník. Je květen a možná budu vytáčet podruhé z tohoto rozdělení už dvě včelstva. Rojové matečníky nedávám do líhně.Viz z minulé let. pošty. Ani včely nenechávám vyrojit se. Nemám jich tolik, abych je nezvládal, a vidím co se děje v úlech.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44381


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu